Pagrindinis


Spalvų derinimo menas

 

Specialistai teigia: gebėjimas derinti spalvas - Dievo dovana. Nėra dviejų žmo­nių, kurie spalvas matytų ir justų vienodai. Mokslininkai nustatė, kad žmogaus akis skiria iki 10 milijonų atspalvių ir 300 achromatinių spalvų niuansų. Bet tik labai iš­lavinta akis. Prinstono (JAV) universiteto mokslinin­kai įrodė, kad kiekvienas žmogus turi unikalų spalvos kodą, lygiai kaip turi uni­kalius pirštų atspaudus. Taigi, kiekvienas spalvą juntame skirtingai. Todėl negali­me spręsti už kitą, kokių spalvų apsuptyje jam gyventi. Kaip ir negalima sakyti, kad viena spalva graži, madinga, o kita bevil­tiškai pasenusi ir negraži. Pasaulyje nėra nei gražių, nei negražių spalvų, Jomis tik galima sukurti savitą erdvę kiekvienam žmogui. Ne madingam reikia būti, o stilingam. Taip pat ir spalvas - rinktis ne madingas, o tas, kurių tuo metu reikia. Per daugybę amžių žmonija suformulavo pagrindinį derinimo principą - lygiakraščio trikampio spektro rate nustatyti vieną su kita derančias spalvas.

 

Spektro ratas ir spalvų harmonija

 

  Spalvos yra achromatinės ir chromatinės. Spektro rate pagrindinės spalvos trys - raudona, geltona ir mėlyna. Jas maišydami išgauname papildomas: oranžinę, žalią, violetinę ir t. t. Spektro rate jos yra tarp pagrindinių spalvų. Spalvų harmonija - tai pusiausvyra. Iš giminingų spalvų derinio išeis gražus skambesys. Derinant priešingų spektro rato spalvų ir papildomų atspalvius, išmintingai žaidžiant jų dėmių proporcijomis, kūrybos rezultatas bus įspūdingas. Jei deriname kelias spalvas, tarp sodresnių reikia įdėti šviesesnės, o tarp pastelinių - tamsesnės arba sodresnės, net labai ryškios. Derinyje negali būti vienodo sodrumo spalvų - be kontrasto jos susilies. Manoma, kad priešingų spektro rato pusių spalvos derinamos sukuria harmoniją. Pridėkite prie spalvų rato lygiakraštį trikampį ir žiūrėkite, į kokias spalvas rodo jo smaigaliai, - tai ir bus gerai derantis 3 spalvų pavyzdys. Sukinėdami trikampį spektro rate, išgausite daugybę kitų harmoningų spalvų derinių. Bet yra pavojus! Jei derinio spalvas naudosite labai skirtingomis proporcijomis, laukto rezultato nebus. Žmogaus protas gerai suvokia tik kelis skirtingus elementus, jei jų daugiau - priima kaip chaosą, triukšmą. Ši taisyklė galioja visose srityse - dailės, muzikos, kvapų. Bet vieni žmonės mėgsta, kad spalvų būtų viena dvi, kiti - kad daugybė. Kaip padaryti, kad spalvinga gyvenamoji erdvė būtų ir jauki, saugi, tiktų poilsiui bei teiktų įkvėpimo, šilumos? Ten, kur daug spalvų ir atspalvių, reikia ramaus akcento, ties kuriuo akis galėtų pailsėti. O ramių, prigesintų pastelinių spalvų derinyje akcentas turi būti priešingas - aktyvus, ryškus, tik svarbu jo dydis ir forma. Šiltų spalvų derinyje akcentas tiks šaltos spalvos, o šaltų - atvirkščiai.

 

Kokią spalvą rinktis ?

 

Spalvas reikėtų įdėmiai pastudijuoti. Išsiaiškinti, kaip viena veikia kitą, dėliojant skirtingus spalvinius akcentus. Rinkdamiesi spalvą pirmiausia vadovaukitės intuicija. Bet pravers žinoti, kad spalvos mus veikia skirtingai. Geltona gerina atmintį, lengvina priimti sprendimus, teikia energijos, kelia nuotaiką, stimuliuoja protinę veiklą. Žalia reguliuoja organizmo pusiausvyrą, ramina, atpalaiduoja raumenis. Oranžinė žadina apetitą, padeda susikaupti, kelia organizmo tonusą, palaiko fizinį atsparumą. Raudona teikia energijos, ryžto, stiprina širdies darbą, didina kraujospūdį, širdies ritmą. Violetinė ramina, slopina apetitą, palanki sergantiems migrena, medituojant, pabrėžia solidumą, garbę. Žydra sukelia gerus sapnus, ramina ir mažina kraujospūdį, gaivina. Mėlyna teikia erdvės, vėsos pojūtį, sodri mėlyna - saugumo, pabrėžia kilmingumą ir nevargina akių.

 

Praktiniai patarimai

 

Balta salva, kaip ir visos šviesios, pastelinės, didina erdvę. Tokia spalva tinka mažai erdvei, o didelę dar padidina. Balta sofa čia tarsi ištirpsta erdvėje. Prie baltų sienų, sofos ir kilimo priderinti šviesūs akcentai, gelsva pagalvėlė vakare, uždegus šviesą, sušildys erdvę, nes apšvietimas keičia spalvas. Toks interjeras bus ramus ir jaukus, tarytum pripildytas oro, šviesos, o žmogus jame jausis gerai. Prie baltos, kaip ir prie juodos, derės bet kokios spalvos, tik reikėtų pagalvoti apie atspalvius. Jei įdėsite per tamsių, jie suardys vientisą erdvę, jei per šviesių -joje išnyks.

 

Tamsi natūralios žemės spalvos siena tarsi priartėja ir sumažina erdvę. Bet išryškina sofą bei aksesuarus. Visos tamsios spalvos optiškai mažina daiktų apimtį ir tinka tik dideliam kambariui. Jaukumo teikia kontrastingos pagalvėlės - oranžinės, rusvos, nušviesintos gelsvos - visos giminingų spalvų. Kontrastingų akcentų erdvėje reikia, kad spalvų derinys suskambėtų. Svarbu tiktai, kad būtų tinkamos tamsių ir šviesių dėmių proporcijos erdvėje.

 

 

Derinamos panašios, bet šiltos ir šaltos spalvos: raudona, purpurinė, violetinė. Kad interjeras nebūtų nuobodus, "įmetama" papildomos spalvos iš priešingos spektro rato pusės - šviesiai žalios. Tuomet kambarys suskamba, išryškėja spalvų grožis, nors baldas irgi tarsi pasislepia tarp panašių spalvų. Šis derinys gana aktyvus ir kai kuriuos žmones gali kiek trikdyti. Tokios spalvos gerai dera su achromatinėmis, kurios net energingas "vibruojančias" spalvas tarsi išlygina.

 
 

 Violetinė su purpurine - karališkos spalvos. Gretimos spektro rato spalvos suskamba, tinkamai parinkus jų atspalvius - kai vienas šaltas, kitas šiltas. Vertikalios rudos ir raudonos linijos optiškai aukština erdvę, tik svarbu tinkamas plotis. Jei linijos per smulkios, iš toliau žiūrint spalvos optiškai susilies, ir galbūt į visai netikusį derinį - atsiras nauja spalva, kokios nesitikėjote išvysti. Čia linijų plotis pakankamas, spalvos šiltos ir gerai matomos. Tik žinoma, kad tokios spalvos tarsi veržiasi į priekį ir mažina erdvę. Aštraus kontrasto fone daiktai ir detalės tarsi pranyksta. Kambarys atrodo chaotiškas.

 

 

 

DOMOBALDAI.LT